Depresja


Depresja wciąż jest poważną przyczyną strat finansowych na poziomie osobistym i PKB. W zeszłym roku NFZ zarejestrował prawie 1,3 miliona osób korzystających w skali roku z refundowanego leczenia depresji. Nasz pieniądze z NFZ wydajemy na refundowane leki, pomoc ambulatoryjna i szpitalną osobom z depresją. To stan, którego nikt nie chce mieć ale gdy już ma, ciężko sobie z tym poradzić. Często mamy z nią do czynienia, gdy nie układa się życie prywatne czy zawodowe. W takich przypadkach mówimy o „depresji reaktywnej”, nie jest to depresja sensu stricto tylko reakcja na trudną sytuację środowiskowa. Cokolwiek byśmy nie robili nic się nie układa tak jak trzeba. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić to wybrać się do specjalisty, który pomoże nam się z tej depresji wyleczyć. Jak to możliwe?

Psychiatra na pewno zacznie od rozmowy z nami, zada pytania z czego nie jesteśmy zadowoleni i dlaczego? Będzie starał się dotrzeć do jak najstarszych sygnałów tej depresji. Badanie podmiotowe czyli zbieranie wywiadu to podstawa diagnozy psychiatrycznej. Następnie badanie przedmiotowe czyli ocena obiektywnych zauważalnych objawów. Pozostaje badanie dodatkowe, najczęściej laboratoryjne i obrazowe, stanowią jedynie 5% danych potrzebnych do diagnozy i różnicowania. Po stwierdzeniu objawów depresji należy wykluczyć jej somatyczne przyczyny, np choroby neurologiczne, endokrynologiczne, metaboliczne i inne.

Leczenie depresji tak jak każda inna terapia chorób przewlekłych jest długoterminowe. Tylko połowa z osób doświadczających depresji przechodzi jeden epizod w życiu. U 50% depresje nawracają w następnych latach. Standardem leczenia depresji jest leczenie farmakologiczne zalecane już w epizodach łagodnych i umiarkowanych, a niezbędne w ciężkich zespołach depresyjnych. Leczenie depresji powinno trwać minimum 5 miesięcy a w przypadku depresji nawracających wiele lat. O podjęciu leczenia i jego odstawieniu decyduje lekarz psychiatra. Pacjenci odstawiający leki na własna rękę są 3-4 razy bardziej narażeni na nawroty od tych współpracujących z psychiatrą. Ok. 50% pacjentów  przyjmuje leki przeciwdepresyjne pod opieką lekarzy POZ.

Tylko niewielki procent pacjentów ok. 3% wymaga hospitalizacji. To osoby bez koniecznego wsparcia społecznego i takie u których obserwujemy myśli samobójcze.

Istnieją pacjenci z tzw. lekoopornością, zaleca się wtedy zmianę leku, podawanie kilku leków, potencjalizację leczenia przeciwdepresyjnego stabilizatorem nastroju i/lub neuroleptykiem.

Za uznana i skuteczną metodę terapii depresji, szczególnie sezonowej uważa się fototerapię.

W rzadkich przypadkach stosuje się wciąż skuteczne i bezpieczne EW czyli elektrowstrząsy. Dziś wykonujemy je w znieczuleniu ogólnym, pod opieką anestezjologa, co czyni metodę bezpieczną i minimalizuje ryzyko powikłań.

Mimo ogromnego postępu medycyny i kampanii społecznych ocenia się, że tylko 5% osób z depresją otrzymuje profesjonalną pomoc.

 

 

Related Post

Czym jest zespół jelita drażliwego (IBS)?Czym jest zespół jelita drażliwego (IBS)?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego, objawiająca się nawracającymi zaburzeniami pracy jelit, która nie jest jednak związana ze zmianami biochemicznymi czy organicznymi. Na świecie cierpi na nią około 10 – 15% ludzkości. W krajach lepiej rozwiniętych dane potwierdzają nawet 20%, co kwalifikuje tę chorobę do rangi choroby cywilizacyjnej. Pierwsze objawy zespołu jelita drażliwego chory może już zaobserwować w dzieciństwie. W większości przypadków […]

Zdrowie

Jak długo trwa leczenie alkoholizmu?Jak długo trwa leczenie alkoholizmu?

To dość częste pytanie odnośnie jak szybko przestanę pić i mój ciąg do alkoholu minie. Terapie z reguły są długoterminowe. Najlepiej udać się do specjalisty, który na podstawie rozmowy i przeprowadzonych testów na alkoholizm ocenia zaawansowanie uzależnienia od alkoholu. Jedni po prostu mogą przestać pić, inni zastępują picie jakimś pozytywnym uzależnieniem – na przykład rozwijaniem […]

Zdrowie