Depresja i jej leczenie


Depresja jest chorobą aktualnie dotykającą znaczną część społeczeństwa. Jej leczenie jest bardzo długie i wymaga współpracy samego pacjenta.

Psychoterapia

Podstawowym sposobem leczenia depresji jest psychoterapia. Przyczyną występowania tej choroby mogą być różnego rodzaju problemy życiowe, a także traumy i zapadające w pamięć nieprzyjemne zdarzenia. Wszystkie te przyczyny mają związek z funkcjonowaniem psychiki człowieka i aby wyleczyć chorobę pacjent musi nauczyć radzenia sobie w podobnych, nieprzyjemnych sytuacjach. Na takich sesjach psychoterapeuta pokazuje, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami, mówi o tym, czym one tak naprawdę są i jak je kontrolować. Ponadto bardzo ważne jest również to, że osoba przeprowadzająca psychoterapię uświadamia pacjenta, że to jak się czuje i jak widzi aktualnie świat jest tylko i wyłącznie objawem choroby. Dopiero w momencie, kiedy pacjent zacznie sam zdawać sobie sprawę z tego, że czuje jest chory, to będzie zmotywowany do leczenia i współpracy. Depresję za pomocą psychoterapii można wyleczyć jedynie w początkowych jej stadiach. Jeżeli choroba trwa już zbyt długo to konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne stosuje się w momencie, kiedy choroba jest już na zaawansowanym poziomie i jeśli psychoterapia nie przynosi większych efektów. Psychiatra dobiera w zależności od stopnia zaawansowania choroby, a także przy uwzględnieniu innych chorób, na które pacjent cierpi, odpowiednie leki antydepresyjne. Ważne jest to, że aby takie leczenie zadziałało, to konieczne jest regularne przyjmowanie przepisanych leków. Konieczna jest też współpraca z pacjentem. Jeżeli leki nie będą odpowiednio dobrane, to pacjent będzie się po nic źle czuł. Ważne jest więc, aby osoba chora mówiła o tym, jak się czuje swojemu lekarzowi, aby możliwe było dopasowanie leków, które będzie mogła brać przez dłuższy okres czasu.

Related Post

Czym zajmuje się neurolog?Czym zajmuje się neurolog?

Lekarz – neurolog – ja sama nazwa wskazuje – zajmuje się problemami układu nerwowego. Dotyczy to zarówno układu ośrodkowego jak i obwodowego. Są to problemy ze słuchem, wzrokiem, mózgiem, a nawet ze snem czy przewlekłymi bólami głowy – to też może być na tle nerwowym. Ocena stanu pacjenta bywa kłopotliwa – tak jak każda ocena […]

Zdrowie

Lekarz psychiatraLekarz psychiatra

Po czym można poznać czy psychiatra jest dobry? Trudne pytanie. Ciężko odróżnić czy ktoś rzeczywiście jest na tyle profesjonalny i rzeczywiście umie pomóc czy tylko napisał na swojej stronie, że jest dobry. Czyli chce dobrze a wychodzi jak zawsze.

Zdrowie

Na czym polega badanie kierowcy?Na czym polega badanie kierowcy?

Każdy wyrażający chęć zostanie kierowcą, niezależnie o jakiej kategorii tu mówimy, powinien i musi przejść odpowiednie badania specjalistyczne. Pozwolą one wykluczyć choroby i urazy, które będą przeszkadzały w jeździe. Na czym polega badanie kierowcy? Badania mogą być przeprowadzane okresowo lub mogą być też wykonywane zupełnie przed rozpoczęciem kursu prawa jazdy. Od każdego lekarza wymaga się, […]

Zdrowie