Lekarz – neurolog – ja sama nazwa wskazuje – zajmuje się problemami układu nerwowego. Dotyczy to zarówno układu ośrodkowego jak i obwodowego. Są to problemy ze słuchem, wzrokiem, mózgiem, a nawet ze snem czy przewlekłymi bólami głowy – to też może być na tle nerwowym.
Ocena stanu pacjenta bywa kłopotliwa – tak jak każda ocena przez specjalistę w medycynie – trzeba zbadać, przeanalizować i podjąć właściwą decyzję. Oprócz sprawdzenia chodu czy mowy – neurolog sprawdzi też dno oka, odruchy na różne bodźce czy ruchomość stawów. Ogólna sprawność fizyczna pacjenta też jest ważna.
Jak wybrać dobrego neurologa? Na pewno opinie świadczą o jego usługach, zwłaszcza znajomi mogą ci pomóc, popytaj na fejsbuku czy kogoś z twojego otoczenia – w pracy, u dzieci w szkole, sąsiadów w okolicy. W wyszukiwarkach nie zawsze mogą być dobre wyniki, bo nie oceniają doświadczenia i sukcesów lekarza neurologa tylko inne czynniki.
Istniała taka anegdota studentów medycyny 6-roku. Jeden pyta drugiego, jaką specjalizację wybierzesz po studiach?
Po namyśle pytany odpowiada, że neurologię albo urologię? dlaczego? Bo nic nie umiem mówi pytany.
Rzeczywiście, kiedyś po udarze pilnowało sie ciśnienia tętniczego krwi i po dwóch miesiącach gdy pacjent przeżył zaczynało się rehabilitacje, często już nieskuteczną.
Dziś neurolog ma często druga specjalizację z radiologii i wykonuje zabieg wewnątrzczaszkowy natychmiast po stwierdzeniu udaru. rehabilitację rozpoczyna się nazajutrz po udarze mózgu. Bardzo poprawia to rokowania co do przeżycia sprawności pacjentów.
Comments are closed.